29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Поранешниот амбасадор Буџаку: Македонија еден ден ќе стане дел од ЕУ!

Најчитани вести

Поранешниот амбасадор Агрон Буџаку смета дека и покрај блокадата од францускиот претседател Емануел Макрон за датум за преговори, Македонија еден ден ќе стане дел од европското семејство.

„Франција како земја е една од шесте основачи на ЕУ и се движечки мотор со Германија. Макрон е менлива категорија како претседател и не верувам дека ќе успее да обезбеди втор мандат во Франција. Геостратешки ние припаѓаме на ЕУ и без разлика на моменталните односи и видувања, перспективата ни е во ЕУ и еден ден Македонија ќе стане полноправна членка“, истакна Буџаку.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com