9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Поранешната министерка Јанкулоска сведочеше за „27 април“

Најчитани вести

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, денеска сведочеше во случајот за „организаторите на упадот во Собранието на 27-ми април 2017 година“. Таа рече дека одлуки на органи на партијата поврзани со протестите не ѝ се познати.

“Не ми се познати такви одлуки кога јас сум присуствувала на седниците, а од записниците не сум забележала таква одлука”, потенцираше Јанкуловска.

Таа додаде дека партијата формално никогаш не се изјаснила и немала став по однос на протестите, но рече дека знаеле заеднички во партија да гледаат вести и да ги коментираат изјавите на поединци.

Во случајот обвинети поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести