Home » Поранешен советник во Белата куќа: Помагав во планирањето на државни удари во странски земји

Поранешен советник во Белата куќа: Помагав во планирањето на државни удари во странски земји

by Журнал.мк

Поранешниот американски амбасадор во Обединетите нации и поранешен советник за национална безбедност во Белата куќа, Џон Болтон, призна дека помогнал во обидите за државен удар во странски земји, пренесува Ројтерс.

Болтон ова го изјави за Си-Ен-Ен по сослушувањето во американскиот Конгрес поврзано со инвазијата на американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година, според британската агенција.

Членовите на комисијата на Претставничкиот дом што го истражува насилниот упад го обвинија во вторникот поранешниот претседател Доналд Трамп дека поттикнува насилство во неговиот обид да остане на власт по поразот на изборите во 2020 година.

Во интервју за Си-Ен-Ен, Болтон посочи дека Трамп не е доволно компетентен да изврши „внимателно планиран државен удар“.

– Како некој што помогнал да се планираат државни удари, не овде, туку на други места, знам дека треба многу труд. И тоа не го направи Трамп – рече Болтон.

На прашањето на новинарот, на кои обиди се однесува, тој рече дека „не сака да навлегува во детали“, но сепак ја спомна Венецуела.

Во 2019 година, како советник за национална безбедност на САД, Болтон јавно го поддржа повикот на венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо до војската да му помогне да го собори социјалистичкиот претседател Николас Мадуро, тврдејќи дека реизборот на Мадуро е нелегитимен, но на крајот Мадуро остана на власт.

Многу експерти за надворешна политика ги критикуваа интервенциите на Вашингтон во други земји низ годините, од неговата улога во соборувањето на тогашниот ирански премиер Мохамед Мосадег во 1953 година и Виетнамската војна до инвазиите на Ирак и Авганистан овој век, но тоа не е вообичаено за американските власти отворено да ја признаат својата улога во предизвикување немири во странски земји, пренесе Ројтерс.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More