27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Поранешен градоначалник на Демир Капија обвинет за злоупотреба на службената положба

Најчитани вести

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Демир Капија за кривично дело – злоупотреба на службената положба и овластување.

Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинетиот од 21.02.2015 до 12.10.2017 година, како одговорно лице – градоначалник на Општината, ја искористил службената положба и прибавил имотна корист за друг во износ од 1.177.476 денари.

– Имено, по приемот на лицето-сведок на работното место – советник за правни работи и застапување, дозволил да не доаѓа на работното место, електронски да не го евидентира своето присуство и да не ги извршува своите работни задачи согласно Правилникот за изменување и дополнување на Правилникот за систематизација на работните места во општинската администрација на Општина Демир Капија. Сепак, на вработената редовно и се исплатувала месечна плата, со што на штета на општинскиот буџет и бил исплатен бруто износ од 1.177.476 денари, се наведува во соопштението од Обвинителството.

Обвинението е поднесено откако во текот на истражната постапка беа прибавени сите податоци кои се однесуваат на регулирањето на работните задачи за работното место на кое била примена вработената, електронската евиденција за присуство на вработените на работно место и листите за исплата на плата, беше извршено економско вештачење, а беа испитани и повеќе сведоци – вработени во Општината.

Izvor: Presingtv

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com