17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Поради хакерски напад, падна интернетот во Австрија

Најчитани вести

Најголемиот австриски телефонски оператор „А1“ денес се соочил со голем хакерски напад, кој ја срушил нивната интернет-мрежа.

Неколку часа домашниот интернет бил прекинат во цела Австрија, а според „А1“, причината била масивен DDos-напад.

Хакерите се обидeле да ги онеспособат серверите на „А1“ со DDos-напад, во што и успеале во извесен период.

Проблемот со интернетот настанал во незгодно време бидејќи се случил во период кога голем број граѓани работат од дома, а некои ученици следат онлајн-настава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com