Home » Поради дефект исклучен од работа Петтиот блок на бугарската нуклеарна централа во Козлодуј

Поради дефект исклучен од работа Петтиот блок на бугарската нуклеарна централа во Козлодуј

by Журнал.мк

Рано утринава, во 6.05 часот, со работа запре Петтиот блок на нуклеарната централа Козлодуј во Бугарија, соопшти централата на својот сајт.

Во соопштението се наведува дека нема промена во состојбата со радијацијата во Бугарија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петтиот блок е исклучен од енергетскиот систем на Бугарија поради дефект во системот за покревање на генераторот и е активирана заштитата во ненуклеарниот дел.

Реакторот е исклучен и активирана е заштитата за итни случаи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More