20.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Поплави и свлечишта во Индонезија, над 70 загинати

Најчитани вести

Најмалку 70 лица загинаа во лизгање на земјиштето и поплави во источна Индонезија, соопштија локалните власти.

Портпаролот на индонезиската Агенција за вонредни состојби изјави дека најмалку 42 лица засега се водат како исчезнати.

Обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето во Индонезија, каде што годишно умираат десетици луѓе меѓу милиони кои живеат во планински области или долини на реките.

Во јануари 40 лица загинаа во две свлечишта во провинцијата Западна Јава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести