8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Поплави во Грција: загина пожарникар, спасени деца од градинка

Најчитани вести

Во невремето со обилен дожд што од синоќа го зафати регионот Еврос и предизвика поплави во градот Александрополи во североисточниот дел на Грција, денеска биле евакуирани деца од градинка, како и ученици од основно училиште, а загина еден пожарникар.

Грчките медиуми објавија дека пожарникарот загинал додека се упатувал кон училиштето за да им помогне на учениците, со возилото заглавил во надојдена вода, што го повлекла кога излегол од возилото.

Смртта на 46-годишниот пожарникар ја потврдија и од Противпожарната служба на Грција и соопштуваат дека бил повлечен од надојдената вода од канал, во моменти додека бил на служба.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА во село во општина Александрополи, со помош на Противпожарната служба на Грција биле пренесени на безбедна локација 21 дете и двајца вработени во детска градинка, како и 100 ученици и нивните наставници од основно училиште.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести