14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

Пописот на населението во Хрватска одложен за наесен

Најчитани вести

Пописот на населението најавен за април е одложен, а во зависност од ситуацијата, се надеваме дека ќе започне наесен, изјави Дамир Плесац од Централното биро за статистика во емисија на ХРТ.

Пробниот попис започна во 5 жупании и ќе трае од 1 до 15 март во две фази. Во првата, луѓето можат да бидат попишани преку интернет, а во втората, попишувачите ќе излезат на терен, рече Плесац.

Регистарот на население е важен за Хрватска затоа што само со квалитетни податоци може да се усвојат јавни политики од кои може да се очекуваат ефекти, рече Сања Клемпиќ Богади, демограф од Институтот за миграција и етнички студии, додавајќи дека пред регистар на население е потребен регистар на станбените единици.

Како што рече таа, регистарот на население е важен поради миграциите, кои се важни за идните планови.

Регистарот на население не е обврска, туку препорака што дојде од ЕУ и владата работи на тоа, нагласи Мислав Рубиќ од Централниот државен завод за демографија и млади.

„Регистарот на населението ќе го донесе фактот дека ќе имаме реални бројки од година во година, и така ќе може поквалитетно да се креираат демографските политики“, рече тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com