-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Пописот во септември ќе се спроведе според највисоките статистички стандарди, тврди Маричиќ

Најчитани вести

Пописот во септември ќе се спроведе според највисоките статистички стандарди, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во интервјуто за „Еуроњуз“ дадено за време на неговата посета на Тирана.

Маричиќ посочува дека има силна политичка волја и расположение кај граѓаните наесен да се одржи пописот и уверува дека државата има модерен закон и методологија кои гарантираат дека пребројувањето на населението ќе биде според сите највисоки статистички стандарди.

– Сметаме дека ова е процес што треба да го направиме оваа година, бидејќи е неопходен за државата за да се креираат добри политики за нашите граѓани. Планираме да започнеме на 5 септември и да завршиме на 30 септември. И убеден сум дека тоа ќе се случи. Убеден сум бидејќи постои силна политичка волја и од Владата и од сите политички партии, но и меѓу граѓаните постои високо разбирање дека ова е нешто потребно и нешто што треба да го направиме, вели Маричиќ.

Тој додава дека не гледа причина пописот повеќе да се одложува.

– Мислам дека можеме да ги одржиме изборите веднаш по овој попис. Значи целта на Владата е да се стави крај на овој попис и да се започне кампања за локалните избори. Мислам дека тоа е најразумното нешто што можеме да го направиме за државата, вели Маричиќ во интервјуто.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести