Home » Понитка потпиша договор со Партизан

Понитка потпиша договор со Партизан

by Lina Muslija

Кошаркарскиот клуб Партизан повтрди дека во клубот пристигнал Полјакот Матеус Понитка. 29. годишникот договорил двегодишна соработка, договор 1+1.

Понитка минатата сезона играше за Панатинаикос, каде имаше просек од 8,2 поени, 5,2 скока и 2,4 асистенции.
Зад себе има и фантастичен Евробаскет, каде ја предводеше Полска до полуфиналето, со просек од 13,4 поени со 5,7 асистенции и 5,3 поени по меч.

Особено блесна во четвртфиналето против Словенија, забележа трипл-дабл, еден од ретките во историјата на европските првенства.

Во својата кариера играше за Проком, Остенде, Зиелона Гора, Локомотива, Тенерифе, Зенит и Реџо Емилија.

Партизан и покрај бројните шпекулации пред Понитка само го официјализираше трансферот на Огњен Јарамаз, додека договорите со црно-белите ги продолжија Кевин Пантер, Зак Ледеј и Алекса Аврамовиќ.

Од друга страна, клубот го напуштија Данте Ексум, Матиас Лесор, Јам Мадар и Јанис Папапетроу.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More