28.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

„Понижувачко и срамно“ Ова се условите за работа кај Кејт и Вилијам

Најчитани вести

Сè уште не сте чуле за вакво тестирање

Често се појавува можност да се работи за кралското семејство – без разлика дали кралицата бара персонал во замокот Виндзор, или принцот Чарлс се надева на совршен вработен кој ќе му помогне да го организира работното време. Но, обожавателите на двојката, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, беа воодушевени од неодамнешната вест дека ангажираат нов член на персоналот кој ќе им помогне да одржат дом во палатата Кенсингтон.

Понудата за работа беше објавена на официјалната веб-страница на Кралското домаќинство и беше опишана како возбудлива можност да се работи за кралскиот пар и да се приклучи на позитивен тим и весело работно опкружување. Секако, постои одреден кодекс на однесување на кој мора да се придржуваат сите што аплицираат за оваа работа додека работат за војводата и војвотката. Важно е да покажат подготвеност за патување, бидејќи парот честопати поминува време во нивната резиденција во Норфолк, со своите три деца – принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис.

Но, постои и едно особено строго правило според кое мораат да се придржуваат идните потенцијални вработени во кралското семејство. Според блиски извори на кралското семејство, во кралското семејство има нулта толеранција за озборувања, а огласот за работа вели дека лицата мора да бидат одлични во „зачувување на доверливоста и дискрецијата“. Трејси Ватерман, кралската шефица за вработување, исто така, откри дека постои суптилен предизвик при одлучувањето кој кандидат ќе ја добие работата.

 „Еден од тестовите што сакам да го направам, за да проверам дали кандидатот има потенцијално око за детали, е да ставам мртва мува, или во камин или на тепих. Откако ќе се постави мртва мува, јас го воведувам кандидатот во собата. Ги воведувам доста бавно, давајќи им можност да погледнат што имаме во собата. Ги носам до огништето и им посочувам како добивме прекрасно ново огниште. Во овој момент очекувам да видам мртва мува и се надевам дека ќе ја земам. Одличен тест е, можеби половина од десет луѓе ќе забележат мува. Секој десетти ќе се наведне и ќе ја земе. Па, лицето што го прави тоа е идеално за оваа работа “, откри Ватерман, а Британците кратко кажаа што мислат за тоа:„ Ова е патетично, понижувачко и срамно.

Значи, знаете што да барате ако некогаш завршите на интервју за работа во кралскиот дворец …

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com