23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022

Помпеo му се закани дека Иран со ,,зголемување на изолацијата и санкции”

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на САД, Мајк Помпео му се закани дека Иран со ,,зголемување на изолацијата и санкции”, откако Техеран потврди дека Иран ќе почне да збогатува ураниум на повисоко ниво од договореното и покрај противењето на меѓународната заедница.

,,Најновиот развој на нуклеарната програма на Иран води кон поголема изолација и повеќе санкции. Треба да се вратиме на старата политика, која на Иран му забранува збогатување на ураниум. Режим на Иран, кој е опремен со нуклеарно оружје ќе стане уште поголема закана за светот”, напиша Помпео на Твитер.

Иранските власти соопштија дека ќе започнат со збогатување на ураниум до ниво коешто е забрането според договорот. Дозволеното ниво е до 3,67 проценти.Иранските мерки се одговор на повлекувањето на САД од договорот и повторното воведување санкции.

Договорот за иранската нуклеарна програма го постигнаа во 2015 година во Виена, Иран и шесте големи сили -. САД, Русија, Кина, Франција, Велика Британија и Германија

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com