4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Помпео: Џјинпинг е поголема закана од Владимир Путин

Најчитани вести

Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти кинескиот претседател е поголема закана за светот од рускиот претседател Владимир Путин.

Во интервју за Скај Њуз, тој рече дека кинескиот претседател планира да владее со светот и додаде: „Тој сака да ве поседува“.

„Џјинпинг планира да ги спроведе хегемонистичките намери ширум светот со својата марксистичко-ленинистичка визија и да воспостави кинеска економска и политичка доминација во секој дел од светот“, рече Помпео, пренесе Танјуг.

„Тоа е неговата злобна цел. Имаме обврска кон следната генерација да се спротивставиме“, рече тој.

На прашањето дали кинескиот претседател е поопасен од неговиот руски колега, Помпео одговори: „Апсолутно“.

„Владимир Путин има многу моќна нуклеарна програма и економија која зависи од една индустрија. „Кога би произведувале енергија во Америка, таа индустрија би му била многу помалку вредна“, рече тој.

„Џјинпинг е поинакво суштество. Од тоа зависи глобалната економија. Има 1,4 милијарди луѓе и економија која е конкурентна по големина со онаа на САД, многу способна просторна, воена и сајбер програма“, посочи Помпео.

Тој изјави дека иако Путин верува во „голема Русија“, тој „нема илузии за неговата способност да доминира со светот“, додека Џјинпинг верува во тоа.

„Ова се два фундаментално различни ризици за нашиот начин на живот во Европа, САД, Азија, Блискиот Исток, насекаде“, рече Помпео.

Мајк Помпео беше државен секретар меѓу 2018 и 2021 година, за време на мандатот на Доналд Трамп.

Тој беше офицер во американската армија и директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) од јануари 2017 до април 2018 година,пренесе Денес.рс.

Најнови вести