19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Помпео ја обвини Кина за кршење на малцинските права

Најчитани вести

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека документи од кеш меморијата на компјутерите докажува дека кинеските власти се вклучени во масовна и системска репресија врз муслиманите и другите малцинства на западот од Кина.
Помпео изјави дека, според документите, нема сомнение во обемот на камапњата во кинескиот регион Синѓанг.

Се проценува, наведува тој, дека околу милион лица се наоѓаат во логори и дека Кина треба да ги ослободи сите кои самоволно ги затворила.

Протекувањето на класифицираните информации покажало дека камповите не се за доброволна обука за работа, како што наведува Пекинг. Во нив се наведува дека камповите се користат за присилно идиолошко превоспитување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com