30.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Помпео: Треба да се изгради глобална коалиција против Иран

Најчитани вести

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, рече дека сака да изгради глобална коалиција против Иран за време на итните консултации на Блискиот Исток.

Помпео ова го изјави пред да замине во Саудиска Арабија, пренесе агенцијата АП.

Тој порача дека сака коалиција, не само меѓу земјите од Заливот, туку и во Азија и Европа, кои, како што рече, го сфаќаат предизвикот.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, претходно објави дека САД денеска ќе воведат нови санкции против Иран, пренесува „Танјуг“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com