18.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Помпео : САД го депонираа ратификуваниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО

Најчитани вести

САД го депонираа ратификуваниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО.
„Со задоволство ви соопштувам дека САД го депонираа ратификуваниот протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. Еден чекор поблиску до прифаќање на Северна Македонија како 30-ти сојузник на НАТО“, објави државниот секретар Мајк Помпео на неговата страница на Твитер.

Американскиот Сенат го ратификува протоколот за членство на земјава во Алијансата на 22 октомври годинава.За десет месеци протоколот за пристапување во НАТО е ратификуван од 28 од вкупно 29 членки.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com