10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Помпео најавува санкции за ирачки официјални лица

Најчитани вести

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД се подготвени да воведат санкции за ирачките службеници кои ја крадат државата и оние кои се одговорни за смртта на демонстранти.

-Нема да застанеме се додека ирачките власти прават нивниот народот да страда, изјави Помпео пред новинарите во Стејт департментот.

Тој додаде дека САД ќе користат правни овластувања за санкционирање на корумпираните лица и оние кои повредуваат и убиваат мирни демонстранти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести