21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Помпео и Лавров на средба во Вашингтон

Најчитани вести

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Вашингтон ќе се сретне со министерот за надворешни работи на руската федерација,Сергеј Лавров, соопшти Стејт департментот.

Помпео најавува дека теми на разговорот ќе бидат билатералните односи, контролата во вооружувањето, како и ситуацијата во Сирија и Украина. Нема информации за можен состанок на Лавров со американскиот претседател Доналд Трамп, пренесува Тасс.

Последен пат Лавров бил на официјална средба во Вашингтон во 2017 година, кога се сретна со Трамп.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com