27.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Помпео верува дека Асанж ќе биде испорачан во САД

Најчитани вести

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти Велика Британија ќе им го испорача на САД основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, обвинет за шпионажа, објавија новинските агенции, повикувајќи се на изјавите на Помпео во интервју за еквадорскиот весник „Ел Универсо“.

„Ние веќе поднесовме барање, така што тој ќе им биде испорачан на САД“, вели Поомпео во интервјуто.

Асанж во моментов во Лонодн ја отслужува казната од 50 недели затвор заради прекршување на условите на кауцијата, откако седум години мина во еквадорската амбасада во Лондон

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com