Home » Помина полноќ, се активира интересна клаузула во договорот на Мбапе со ПСЖ

Помина полноќ, се активира интересна клаузула во договорот на Мбапе со ПСЖ

by Lina Muslija

Ова е многу важно за расплетот на најголемата и најскапата трансфер сага во историјата. Со ова заврши рокот што ПСЖ го постави за нивната најголема и најплатена ѕвезда да го продолжи договорот со клубот. Уште поважно е тоа што го пишува во договорот меѓу играчот и клубот.

Конкретно, во него има клаузула дека само Мбапе може да го продолжи договорот со ПСЖ до 2025. Со оглед на тоа што тој одбил затоа што сака само да оди во Реал, договорот на Мбапе со ПСЖ сега и официјално завршува на 30 јуни следната година. Тоа секако значи дека, доколку неволно го одработи договорот со ПСЖ, следното лето без обештетување ќе се пресели во Реал.

Ова не е крајот на страшните вести за ПСЖ. Тоа што не успеа да го продаде на Реал пред полноќ на 31 јули значи дека се активира уште една и крајно иронична клаузула. ПСЖ сега мора да му плати на Мбапе, кој со сите сили сака да го напушти клубот, бонус за лојалност од 40 милиони евра до септември, односно до крајот на преодниот рок.

Доколку Мбапе остане во ПСЖ по завршувањето на летниот преоден рок, што ќе го направи против негова волја доколку дотогаш ПСЖ и Реал не постигнат договор, парискиот клуб мора да му плати уште 40 милиони евра бонуси за верност, значи вкупно 80. Но, дури и ако Мбапе денеска потпише за Реал, ПСЖ мора да му ги плати првите 40 милиони евра бонус за лојалност. Едноставно затоа што остана играч на ПСЖ и по 31 јули.

Реал сега води во играта

По шест години во ПСЖ, Мбапе (24) си заминува од клубот кој го донесе од Монако за 180 милиони евра и за кој постигна 212 и постави 98 гола на 260 натпревари. Катарскиот емир Шеик Тамим бин Хамад ал Тани му постави ултиматум на Мбапе на крајот на јуни.

Најскапо платениот играч на ПСЖ имаше рок до крајот на јули да го продолжи договорот кој истекува следното лето или да си замине.

Трета опција нема бидејќи ПСЖ не помислува да ја пушти без обештетување суперѕвездата која е платен вртоглави 72 милиони евра годишно.

Сепак, Реал сега има иницијатива во преговорите бидејќи знае дека ПСЖ е поддржан во корнер од Мбапе останувајќи во клубот по 31 јули и дека парижаните повеќе не можат да бараат 200+ милиони евра за најдобриот играч.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More