8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Полскиот премиер ќе се сретне со Меркел и Џонсон

Најчитани вести

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и со британскиот премиер Борис Џонсон во петок, изјави за Ројтерс полскиот заменик-министер за надворешни работи Марцин Пжидач. Моравјецки вчера се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон на разговори за мигрантскиот криза во Белорусија и европската енергетска безбедност. Макрон потоа изјави дека Франција и другите земји на ЕУ стојат на страната на Варшава околу нејзината конфронтација со Белорусија, но тоа не значи дека блокот ќе ја превиди загриженоста за владеењето на правото во Полска.

Мигрантите во изминативе денови се обиделе насилно да се пробијат низ оградата на границата меѓу Полска и Белорусија на најмалку две локации, соопшти полската гранична стража.

Додека бројот на мигранти на границата е намален, Варшава вели дека повторените инциденти покажале дека Минск можеби ја сменил тактиката, но не се откажал од плановите да ги користи мигрантите кои бегаат од Блискиот Исток и другите жаришта како оружје во судирот со Европската унија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com