14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Полскиот премиер: Германија е главната пречка за заострување на санкциите кон Русија

Најчитани вести

Германија е голема пречка на патот кон воведување построги санкции кон Русија, изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки на прес-конференција, додавајќи дека Унгарија истите не ги блокира.

Неговиот коментар доаѓа откако премиерот Виктор Орбан победи на изборите во неделата и откако се соочи со критики за неговиот остар став кон руската агресија во Украина.

„Мора да видиме дека, како и да ѝ пристапиме на Унгарија, ова е четврта ваква победа и мора да ги почитуваме демократските избори. Германија е главната пречка за санкциите. Унгарија е за санкции“, изјави Моравјецки.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com