-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Полска ќе го прифати германскиот систем за воздушна одбрана Патриот

Најчитани вести

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак изјави дека неговата земја ќе го прифати ракетниот одбранбен систем „Патриот“ што Германија понуди да го испрати во Полска во минатиот месец. Германија ја понуди воздушната одбрана откако залутан проектил падна во Полска во близина на украинската граница, при што загинаа двајца Полјаци. Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак најпрво „задоволно“ ја прифати понудата, но други полски функционери тогаш најавија дека системот Патриот треба да биде распореден во Украина, што Германија не е подготвена да го направи.

Блашчак на Твитер напиша дека му е жал што Германија не сака да го распореди системот Патриот во Украина. „Распоредувањето Патриот во западна Украина ќе ја зголеми безбедноста на Полјаците и Украинците“, напиша тој на Твитер. Германија објави дека системот Патриот кој и е понуден на Полска е дел од интегрираната воздушна одбрана на НАТО и ќе биде распореден само на територијата на Алијансата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести