Home » Полска планира да ја затвори источната граница со Белорусија за товарни возила

Полска планира да ја затвори источната граница со Белорусија за товарни возила

by Журнал.мк

Полска планира да ја затвори својата источна граница за товарни возила регистрирани во Белорусија и Русија за да „обезбеди јавна безбедност“.

Плановите за затворање на границата беа објавени во петокот во нацрт-регулативата на Министерството за внатрешни работи на земјата.

Министерот за внатрешни работи Мариуш Камински на Твитер објави дека планира да додаде неколку стотици белоруски функционери на списоците со санкции.

Полска во минатото затвори некои гранични премини со Белорусија.

Земјата, која беше искористена од руските трупи за да организира дел од инвазијата на Украина во февруари 2022 година, ги опиша претходните затворања како „ирационални и опасни“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More