10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Полска остро реагира на документарецот за нацистичкиот логор на смртта на „Нетфликс“

Најчитани вести

Полскиот премиер испрати писмо до компанијата „Нетфликс“, инсистирајќи на измени на документарецот за нацистичкиот логор на смртта „Ѓаволот во соседната врата“. Според Матеуш Моравјецки картата прикажана во серијалот ги лоцира логорите за смртни случаи во рамките на денешните граници на Полска.

Ова погрешно ја претставува Полска како одговорна за логорите на смртта, кога таа всушност беше окупирана од Германија во Втората светска војна, рече Моравјецки.
„Нетфликс“ изјави за Ројтерс дека е свесна за загриженоста во врска со документарецот.

Нацистичка Германија ја нападна Полска во 1939 година, што го означи почетокот на војната. Новиот закон за холокаустот се заканува на „варосување“ на полската историја. Германците изградија концентрациони логори, вклучувајќи го и Аушвиц, убивајќи милиони луѓе, повеќето од нив Евреи.

Моравјецки во писмото до Рид Хастингс, извршниот директор на „Нетфликс“ вели дека е важно да се „испочитува споменот и да се зачува вистината за Втората светска војна и холокаустот“.

Тој обвини дека „одредени дела“ на „Нетфликс“ се „многу неточни“ и дека ја „препишува историјата“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com