Home » Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

by Журнал.мк

Полска објави дека испраќа уште две илајди војници на границата со Белорусија откако неутврден број борци на руската приватна воена компанија „Вагнер“ во јули пристигнаа во Белорусија по покана на претседателот Александар Лукашенко.

Кусо по најавата од Варшава, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу најави дека Русија ќе ги засили своите единици на западните граници, а меѓудругото го обвини западот дека распоредил околу 360 илјади војници во близина до границата меѓу Москва и Минск.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More