0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Половина Канаѓани над 12 години целосно се вакцинирани против коронавирусот

Најчитани вести

Половина од Канаѓаните постари од 12 години веќе се вакцинирани против коронавирусот, јави телевизијата Си-Ти-Ви повикувајќи се на извор од Министерството за здравство.

Повеќе од 16,7 милиони луѓе постари од 12 години или 50,06 проценти се целосно вакцинирани додека 78,4 проценти од Канаѓаните во истата возрасна група (над 26,2 милиони луѓе) примиле барем една доза вакцина.

Во Канада се испорачани 50,6 милиони дози вакцини од различни производители, од кои 43 милиони се веќе искористени. Кампањата за вакцинација во Канада почна на 14 декември.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести