32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Полицијата употреби гумени куршуми на геј парадата во Истанбул

Најчитани вести

Судири меѓу полицијата и демонстрантите на геј парадата во Истанбул, забранeta од страна на властите.

Безбедносните сили ги нападнаа учесниците на демонстрациите со гумени куршуми и солзавец. Има многу повредени и уапсени.

И покрај забраните и полициските бариери, илјадници луѓе се собраа вчера во близина на плоштадот Таксим, за да учествуваат во традиционалниот „Прајд“ што се одржува по шести пат.

Иако хомосексуалноста не е криминал во Турција, луѓето со неконвенционална сексуалност се дискриминирани во турското општество, истакнува Ројтерс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com