17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Полицијата употреби водени топови против демонстрантите во Мјанмар

Најчитани вести

Повеќе лица се повредени откако полицијата употреби водени топови за да ги растера демонстранти во главниот град на Мјанмар, Најпјидо.

Во Мјанмар продолжуваат протестите поради преземањето на власата од страна на армијата. Демонстрантите бараат ослободување на лидерката Аунг Сан Су Чи и другите уапсени и враќање на демократијата во земјата.

Војската на Мјанмар на 1 февруари воведе вонредна состојба, ја презеде власта во државата и потврди дека уапсила високи владини функционери под обвинување за измама на минатогодишните избори, меѓу кои и Аунг.

Власта ја презеде командантот на вооружените сили генерал Мин Аунг Хлаинг, кој смени 24 министри и заменици и менува 11 нови министри.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com