Home » Полицијата изврши претрес на три фирми од Дојран заради фалсификувани ковид – сертификати

Полицијата изврши претрес на три фирми од Дојран заради фалсификувани ковид – сертификати

by Журнал.мк

Поради сомнеж дека во казино се издаваат фалсификувани потврди за негативни ПЦР тестови, полицијата извршила претрес во просториите на три правни лица од Дојран. „Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција и СВР Струмица- ОВР Гевгелија во текот на вчерашниот ден, по претходно добиена судска наредба од Основен суд Гевгелија, извршија претреси на три локации поради основано сомнение за сторено кривично дело, а во врска со наводите за фалсификување сертификати во казино во Дојран“, информираат од МВР.

„Извршени се претреси кај три правни лица, при што е одземена службена медицинска документација која се однесува на извршени тестирања за присуство на ковид-19, извршени претежно на лица од странство, одземен е електронски дневник (книга) на издадени сертификати за периодот од 19.12.2021 до денот на претресот, а исто така извршени се службени разговори со две лица. При претресот извршен е увид и преглед во компјутерската евиденција (списоци на грчки државјани кои се пријавиле за тестирање) на правното лице, како и во просториите на импровизираниот медицински пункт во казино во Стар Дојран“, велат од МВР.

Во соопштението се наведува дека по насоки на јавен обвинител целокупната одземена документација ќе биде доставена до ОЈО Гевгелија за нивно постапување, а МВР ќе ги преземе сите мерки и активности за кои ќе добие насоки од надлежното обвинителство со цел расчистување на случајот.

Инаку, деновиве во Грција медиумите јавуваат дека тамошните власти побарале да се испита работењето на казино од Дојран кое на гости од Грција им издавало негативни ПЦР тестови без да бидат тие и тестирани. Тамошните медиуми пишуваат дека во казина во непосредна близина на граничниот премин Дојрани-Дојран се издавале лажни ПЦР тестови од овластена лабараторија од земјава, без да се врши тестирање.

Целиот случај бил откриен кога во еден ден на граничниот премин Дојрани при случајно тестирање на 45 патници, 9 биле позитивни иако со себе имале потврда за негативен тест од коронавирус.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More