20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Полицијата во Окленд: Во куфери од аукција пронајдени посмртни останки на две деца

Најчитани вести

Посмртните останки на две деца се пронајдени во половни куфери купени од магацин во Окленд, потврди денеска новозеландската полиција.

Полицискиот инспектор Тофилау Фамануиа Ваелуа рече дека телата најверојатно биле таму со години и дека се работи за деца на возраст меѓу пет и десет години.

Телата биле во два куфери со идентична големина, додаде тој, истакнувајќи дека истрагата ќе биде сложена поради времето што поминало помеѓу смртта и откривањето. Едно семејство купило цела приколка натоварена со предмети што се продаваат на големо во магацинот, вклучително и куферите. Семејството нема никаква врска со убиствата, нагласи полицијата.

Полицијата, која го известила и Интерпол, се потпира и на други предмети што биле во приколката за да ги идентификува жртвите.

Магацинот и целиот имот беа детално прегледани од вештаци за вештачење. Ваелуа рече дека идентитетот на децата е непознат, но тој сочувствува со семејството, кое најверојатно е во Нов Зеланд и можеби не знае дека децата се мртви. „Многу од нас се родители. Ни претстои многу работа и ќе направиме сè што е во наша моќ за да ги идентификуваме жртвите“, рече тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com