Home » Полицијата во Берлин отвори истрага против Роџер Вотерс поради наци униформа на концерт

Полицијата во Берлин отвори истрага против Роџер Вотерс поради наци униформа на концерт

by Журнал.мк

Полицијата во Германија започна кривична истрага против ко-основачот на „Пинк Флојд“, Роџер Вотерс, поради униформа во нацистички стил што ја носеше на неодамнешниот концерт во Берлин.

„Отворена е истрага за костимот прикажан на концертите на 17 и 18 мај“, изјави портпаролот на берлинската полиција Мартин Халвег за „Гардијан“.

Покажувањето симболи на нацистичкото владеење, вклучително и свастиката или ознаките на СС, е нелегално во Германија, со исклучоци за образовни цели и во уметнички контекст.

Правниот концепт на „поттикнување на народот“, кој често се применува на судења поврзани со негирањето на холокаустот во Германија, го прави незаконски нападот на човечкото достоинство на „национални, расни, религиозни групи или група дефинирана од нивното етничко потекло“.

„Се смета дека контекстот на носената облека може да го одобри, глорифицира или оправда насилното и произволно владеење на нацистичкиот режим на начин кој го нарушува достоинството на жртвите и со тоа го нарушува јавниот мир“, рече Халвег.

На концертот во берлинската „Мерцедес Бенц арена“, Вотерс се појави на сцената како ликот Пинк од рок операта „Ѕидот“l за време на изведбата на песната In the Flesh, облечен во црн кожен мантил со црвена лента на која имаше два вкрстени чекани наместо свастика.

Во рок операта, песната го означува спуштањето на нејзиниот протагонист во халуцинација предизвикана од дрога, во која тој се замислува себеси како измислен фашистички диктатор кој се обраќа на неонацистички митинг.

Кога Вотерс и германскиот бенд „Скорпионс“ ја изведоа In the Flesh на концерт во ничија земја покрај неодамна урнатиот Берлински ѕид во 1990 година, Вотерс носеше воена униформа поблиска на оние што ги носеше чилеанскиот диктатор Аугусто Пиноче.

Во филмската верзија на „Ѕидот“ од 1982 година, Боб Гелдоф ја изведе истата песна во униформа во нацистички стил, а Вотерс носеше сличен костим како дел од неговата турнеја од 2010-13, која вклучуваше девет концерти во Германија.

Како дел од нивната истрага, полицијата во Берлин ќе ги разгледа снимките од неговите претходни концерти во Германија за да процени дали костимот е сменет, рече Халвег.

Израелските власти во последните денови помалку го критикуваа Вотерс за костимите отколку за делот со имињата на активистите убиени од властите. Имињата на списокот ја вклучуваат Ана Франк, еврејската тинејџерка убиена во нацистички концентрационен логор, како и она на Ширин Абу Аклех, палестинско-американската новинарка за која се верува дека била застрелана од израелски снајперист во мај 2022 година.

Дени Данон, амбасадорот на Израел во ОН, напиша на Твитер дека Вотерс ја споредил жртвата на холокаустот Франк со „новинар застрелан во активна борбена зона“, додавајќи: „Вотерс се обидува да го спореди Израел со нацистите“.

Берлинската полиција ќе продолжи да собира докази околу три месеци, а потоа ќе ги предаде своите наоди на државниот обвинител, кој ќе процени дали чинот на Вотерс може да се смета за поттикнување омраза.

Вотерс в недела треба да одржи концерт во Франкфурт кој градските судии се обидоа да го откажат, обвинувајќи го дека е „еден од најпознатите антисемитисти во светот“. Вотерс, кој отсекогаш ги негираше обвинувањата за антисемитизам, презеде правна постапка против одлуката. Управниот суд на Франкфурт минатиот месец го прогласи правото на пејачот да продолжи со настанот, притоа признавајќи дека аспектите од неговото шоу биле „невкусни“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More