-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Полицаец во Конго уби студент бидејки не носел маска

Најчитани вести

Полицаец во Киншаса, Демократска Република Конго, уби студент затоа што не носел заштитна маска при снимање видео.

„Нашиот колега Оноре Шама, студент по литература на Универзитетот во Киншаса, снимаше видео како дел од практична работа поврзана со жанрот комедија. Полицаецот му рекол да стави маска, но и покрај објаснувањата и откако ја ставил маската, полицаецот се налутил бидејќи очекувал да добие пари и го обвинил за пружање отпор, по што пукал во него од непосредна близина“, изјави студент кој го посведочил настанот.

Полицаецот е во бегство.

Полицајците во Киншаса редовно ги малтретираат луѓето и бараат пари за казна, без да издадат потврда за плаќање, јавуваат медиумите.

Вакцинацијата е прекината од 19 јули, бидејќи поминал рокот на вакцината „АстраЗенека“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести