Home » Познат руски научник почина од труење со печурки

Познат руски научник почина од труење со печурки

by Журнал.мк

Врвен руски научник и професор на Роскосмос, кој претходно им помагал на странските колеги во НАСА, починал од труење по двонеделно боледување, соопштено е денеска.Професорот Виталиј Мелников (77), кој го предводеше Одделот за ракетни и вселенски системи во РСЦ Енергија, водечки производител на вселенски летала во Москва, се бореше со ненадејна и сериозна болест.Изворот на неговото труење биле печурки кои не се јадат, објави московскиот весник.

Лекарите не успеаја да го спасат Мелников откако тој се бореше со „тешко труење“ повеќе од две недели. Околностите под кои наводно бил отруен не се откриени.

Ова е само еден во серијата пријавени смртни случаи од труење на Руси од висок профил.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More