21.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Познати повеќе детали за Nokia G10 буџетскиот смартфон

Најчитани вести

Компанијата HMD Global ќе одржи настан на 8. април во текот на кој се очекува да бидат претставени најмалку три нови смартфони на Nokia. Покрај Nokia Х10 и Nokia Х20, кои ќе бидат достапни како 5G телефони, се очекува и буџетскиот Nokia G10.

Сега се појавија информации за G10 моделот, а изворите сугерираат дека телефонот ќе има 6,38 инчен LCD екран со HD+ резолуција и батерија од 4.000mAh. Уредот ќе го покренува окта-јадрен процесор, за кој архитектурата и брзината на тактот не се потврдени.

Nokia G10 ќе има четири камери на задната страна, односно 48MP главна, 5MP ултра широка, 2MP макро и 2MP сензор за длабочина. На предната страна ќе има селфи камера од 16MP.

Достапните информации сугерираат дека G10 ќе биде достапен со 3GB или 4GB RAM меморија, а ќе има и опции за избор помеѓу 32GB и 64GB простор за складирање.

Се истакнува дека очекуваната почетна цена за Nokia G10 ќе изнесува околу 139 евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести