32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Познатата актерка зборуваше за РАСИЗАМ: „Беше толку страшно што морав да побегнам во Индија“.

Најчитани вести

Индиската актерка и Мис на светот 2000 Пријанка Чопра постигна завидна слава во САД, за што е многу благодарна, но Америка не била секогаш толку гостопримлива кон неа.
Во своите нови искрени мемоари „Недовршени“, кои ќе ја видат светлината на денот на 9 февруари, оваа актерка детално го опишува расизмот што го доживуваше секојдневно додека одеше во средно американско училиште кога имаше 15 години.

Чопра, родена во Индија, пишува дека злоставувањето било толку често и агресивно што морала да се врати во Индија за да го заврши своето образование.

Јас го сфатив тоа многу лично. Длабоко во вас, почнува да ве јаде – изјави актерката за американските медиуми и продолжи: Се затворив како школка. Не сакав никој да ме гледа, само сакав да бидам невидлив.

Мојата самодоверба скоро и да ја немаше. Иако отсекогаш се сметав себеси за сигурна личност, во тоа време не бев сигурна каде припаѓам, ниту на која сум – рече таа.

Боливудската starвезда во Холивуд се здоби со признание откако ја доби главната улога во драмската серија „Квантико“ во 2015 година. Чопра се преселила во САД со своето семејство кога имала 12 години.
Остана кај роднините три години, се пресели во Њујорк, потоа во Индијанаполис, каде работите тргнаа нагорно. Во своите мемоари, таа признава дека други тинејџерки во ходникот ја навредувале, како на пример: „Црно, врати се во твојата земја!“ и „Врати се кај слонот со кој си дошола“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com