Home » Пожар во Хрватска, огнот се спушта кон морето

Пожар во Хрватска, огнот се спушта кон морето

by Журнал.мк

Денес околу 15:30 часот избувнал пожар во Чиово, во Хрватска. Од Хрватскиот противпожарен сојуз изјавија дека сите расположливи копнени сили се на терен. Ним од воздух до темница им помагале канадери  и три ер трактори. На пожарникарите им претстои тешка ноќ, јави Индекс.хр.

Гори во близина на куќите, а пожарникарите досега успешно ги бранеле и огнот го пренасочиле кон морето

„Ситуацијата во моментов е таква што се уште има отворени пламени јазици, особено на југоисток каде што се најголемите пламени јазици, еден пламен се појавил и во западниот дел. Воздухопловните сили го напуштиле огненото подрачје и сега има 145 пожарникари со 45 возила. Трамонтана е сè уште доста силна, па затоа ги вложивме сите наши напори таму.  Нема закана за луѓето, куќите се безбедни. Најблиску до пожарот е Слатин, но огнот се спушта кон морето. Луѓето се на терен и држат се под контрола. Канаѓаните пристигнуваат уште во 5:45 часот наутро“, ни изјави Славко Туцаковиќ, шеф на Хрватската противпожарна бригада.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More