Home » ПОЖАР ВО ЗГРАДА ВО ЈОХАНЕСБУРГ Најмалку 52 лица загинаа

ПОЖАР ВО ЗГРАДА ВО ЈОХАНЕСБУРГ Најмалку 52 лица загинаа

by Журнал.мк

Најмалку 52 лица загинаа во пожар што зафати катна зграда во Јоханесбург, најголемиот град во Јужна Африка, пишува Гардијан.

Службите за итни случаи соопштија дека уште 43 лица се повредени во пожарот што избувна утрово.

Портпаролот на итната помош Роберт Мулауџи изјави дека потрагата по лицата кои се наоѓале во зградата е во тек и додаде дека најверојатно бројот на загинати ќе се зголеми.

Властите соопштија дека пожарот „во голема мера е изгаснат“, но од зградата сè уште излегува чад.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More