Пожар во затворот „Идризово“, на кратко евакуирани дел од затворениците

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Во затворот „Идризово“ попладнево избил пожар во стариот дел од зградата, поради што била повикана пожарникарска екипа, а дел од зарворениците биле евакуирани од просториите.

Директорот на затворот, Боби Мојсоски, за „Макфакс“ изјави дека пожарот избил во затворското крило каде се чувале ќебиња и душеци.

„Приметен бил чад, по што реагирала затворската полиција, најпрво ги извадила затворениците кои во моментот биле во просторијата, а потоа го изгаснала пожарот. Повикана била и Противпожарна бригада, но, иако тие пристигнале брзо и со две возила, пожарот веќе бил изгаснат“, рече Мојсоски.

Тој додаде дека полицијата дополнително ќе утврдува која е причината за пожарот.

З.Х.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.