-0.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Пожар во затворот „Идризово“, на кратко евакуирани дел од затворениците

Најчитани вести

Во затворот „Идризово“ попладнево избил пожар во стариот дел од зградата, поради што била повикана пожарникарска екипа, а дел од зарворениците биле евакуирани од просториите.

Директорот на затворот, Боби Мојсоски, за „Макфакс“ изјави дека пожарот избил во затворското крило каде се чувале ќебиња и душеци.

„Приметен бил чад, по што реагирала затворската полиција, најпрво ги извадила затворениците кои во моментот биле во просторијата, а потоа го изгаснала пожарот. Повикана била и Противпожарна бригада, но, иако тие пристигнале брзо и со две возила, пожарот веќе бил изгаснат“, рече Мојсоски.

Тој додаде дека полицијата дополнително ќе утврдува која е причината за пожарот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести