Home » Пожари, паднати дрвја и штети кај земјоделието предизвика вчерашното невреме во источниот регион

Пожари, паднати дрвја и штети кај земјоделието предизвика вчерашното невреме во источниот регион

by Журнал.мк

Силниот ветар вчера попладне предизвика пожари на неколку локации во Кочани и Штип. Искрење на стара електрична мрежа предизвика пожар во дворно место во село Жиганци, кочанско, кој за многу кратко време се проширил. Интервенирале селаните и противпожарната единица.

И штипските пожарникари вчера попладне се бореа со пожари на две локации кои заради силниот ветар беа сериозна закана за градот.

Регионот на Пробиштип беше зафатен со невреме и град. Од Општината апелираат граѓаните да пријават штети до надлежната комисија. Првичните информации се дека се штети има кај градинарските култури и овошките. Вчера во прекин беа и патните правци меѓу пробиштипските селата Ратавица, Киселица и Легово заради паднати дрва.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More