14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Пожари во близина на нуклеарната централа во Чернобил шират радијација

Најчитани вести

Врховната рада на Украина предупреди дека на територијата на Чернобил активни се најмалку седум различни пожари. Тие биле регистрирани со снимки од сателитот Сентинел-2 на Европската вселенска агенција.

Според знаците за класификација за итни случаи, критериумите за пожар во зоната на исклучување не смеат да надминуваат обем од 0,05-0,2 квадратни километри, но сегашната состојба на пожарната зона ги надминува тие бројки десетици пати.

Во врска со пожарите, ризиците од радијација се зголемуваат во радиус од 10 километри од нуклеарната централа Чернобил.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com