0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Пожарите во Грција го уништија имотот на поранешното кралско семејство

Најчитани вести

Снимката од дрон објавена од грчкиот портал „Катимерини“ ги сними последиците од разорните пожари што уништија поголем дел од имотот на поранешното грчко кралско семејство во Татој, северно од Атина.

Најмалку пет згради се уништени, а илјадници хектари шумско земјиште е претворено во пепел, пренесува „Катимерини“.

Истовремено биле уништени најмалку два контејнерски објекти со вредни предмети, иако нивната содржина не е позната.

Нема официјално соопштение од грчкото Министерство за култура.

Имотот, кој содржи 2.200 хектари земја, 40 згради, градини, штали и други згради, беше подложен на реставраторски работи што требаше да бидат завршени до 2023 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com