10.2 C
Skopje
Monday, November 29, 2021

Под засилени мерки воена парада во Грција по повод 200 години од востанието за независност

Најчитани вести

Во Атина ќе се одржи воена парада по повод 200 години од востанието за независност на Грција, јавуваат медиумите во регионот.

Според најавите настанот ќе се одржи под силни безбедносни мерки, и со спроведување на здравствените протоколи, без публика поради пандемијата со коронавирусот и карантинот, со ограничен број претставници на медиумите и со високи гости.

На дводневните свечености по повод јубилејот е најавено присуството на претседателот на Кипар Никос Анастасиадис, принцот Чарлс и војвотката Камила, премиерот на Русија Михаил Мишустин и министерката за одбрана на Франција Флоренс Парли.

На парадата ќе и претходат свеченост на Акрополот со подигање на грчкото знаме, свечена литургија во атинскиот храм, како и положување цвеќе на споменикот на Незнајниот јунак пред грчкиот Парламент.

Според медиумите за безбедноста во Атина пред и за време на парадата ангажирани ќе бидат околу 4.000 полицајци, центарот ќе биде целосно затворен и за сообраќај и за граѓани.

Затворени ќе бидат и повеќе метро станици, а на објектите околу Парламентот, според грчките медиуми, ќе бидат поставени снајперисти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com