17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Подолјак: Само „затворено небо“ над Украина ќе ја запре ескалацијата

Најчитани вести

Советникот на шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Михаило Подолјак изјави дека е време Западот да ја преземе одговорноста за завршување на војната во Украина.

„Логиката на оваа војна е акумулација на ракетни и воздушни напади врз цивилната инфраструктура, големите градови и цивилите. Само „затворено небо“ остро ќе ја запре ескалацијата. Време е западните партнери да преземат одговорност за завршување на војната…“, напиша Подолјак на Твитер.

Пред девет дена рускиот претседател Владимир Путин и објави војна на Украина и почна инвазија од големи размери.

Претседателот Володимир Зеленски истакна дека затворањето на небото над Украина нема да претставува вмешаност на земјите од НАТО во војната што ја почна Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com