0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Подолгиот интервал помеѓу двете дози од вакцината на „Фајзер“ дава подобар имунитет

Најчитани вести

Подолгиот интервал помеѓу првата и втората доза на вакцината против короноравирус на „Фајзер“ ќе предизвика имуниот систем да произведе повеќе антитела за борба против инфекцијата, открија британски научници.

Експертите велат дека резултатите од студијата ја поддржува одлуката на Велика Британија да го продолжи интервалот помеѓу двете дози на 12 недели од првично поставените три недели.

„Осум недели се чини дека е најдобриот временски интервал помеѓу примањето на првата и втората доза на вакцината во борбата против делта-сојот“, додаваат тие, пренесува Би-Би-Си.

Студијата е финансирана од државата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести