23.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

Погледнете како луѓето ја замислувале иднината децении зад нас

Најчитани вести

Замислата за иднината е својствена за секој човек. Како таа би можела да изгледа отсекогаш се претставувало преку слики, разгледници, реклами или филмови.

Американската компанија „Motorola“ во 1984 година го направила својот прв мобилен телефон кој чинел речиси 4.000 долари. Тогаш беше незамисливо дека мобилните телефони некогаш ќе имаат екран на допир, камера, технологија за препознавање на лицето и дека ќе им бидат достапни на речиси сите луѓе на светот – за многу пониска цена од онаа на првиот телефон на „Motorola“.

Но, светот се менува многу побрзо и порадикално од она што повеќето луѓе го мислат.

Лина Сурвила, уредничка на порталот „Abstract Stylist“, посветен на модата и културата, потсетила дека погледот кон иднината претставувал инспирација за многу дизајнери. Тие со својот ретрофутуристички дизајн го менуваа светот, пренесува „Bored Panda“.

Во продолжение, погледнете како се замислувала иднината пред неколку децении:

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести