Home » Погба одбил неделна плата од 300.000 фунти

Погба одбил неделна плата од 300.000 фунти

by Журнал.мк

Пол Погба одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед, ќе го напушти клубот како слободен играч. Погба не прифатил неделна плата од 300.000 фунти. Францускиот репрезентативец најверојатно ќе ја продолжи во Јувентус за кој настапуваше од 2012 до 2016 година.

Британски „Атлетик“ објави дел од документарниот филм „Погментари“, кој е посветен на францускиот фудбалер.

Во филмот е прикажан разговорот помеѓу Погба и неговиот тогашен менаџер, кој почина неодамна Мина Рајола со челниците на Манчестер Јунајтед околу продолжувањето на договорот.

Јунајтед понудиле зголемување на неделната плата од 290.000 фунти на 300.000 фунти.

„Како можеш да му кажеш на играчот дека го сакаш, а потоа да не му понудиш ништо? Ова досега не сум го видел“, лутито вели Погба.

Погба својата сениорска кариера ја започна во Манчестер Јунајтед, но не успеа да се избори за првотимски статус, поради што замина во Јувентус.

Францускиот фудбалер се врати во тимот од „Олд Трафорд“ во 2016 година за 105 милиони евра.

Италијанските медиуми тврдат дека Погба треба да потпише повеќегодишен договор со Јувентус за плата од осум милиони евра по сезона.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More