18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Повремен пост: Практични совети кои ќе ви помогнат да се држите до планот и да изгубите тежина

Најчитани вести

Повремениот пост е популарна диета веќе некое време, а голем скок се случи уште во 2013 година кога авторите Дејвид Цинценко и Питер Мур во својата книга наречена Осумчасовна диета објавија дека јадењето дневна храна во рок од осум часа интервал доведува до губење на тежината.

Нема да лажеме. Повремениот пост може да биде тежок и предизвикувачки, особено на почетокот. Покрај тоа што ќе го слушате стомакот, може да бидете уморни и раздразливи додека се обидувате да управувате со нов план на исхрана. Еве неколку совети за да ви го олесниме животот:

1. Започнете со распоред што е реален

На самиот почеток, направете го вашиот распоред реален, и како одминува времето, ќе ги менувате интензитетот и времетраењето. Изградете издржливост од ден на ден и намалете ја временската рамка во која јадете. Кога ќе се чувствувате подготвени, започнете со промените што ги планиравте на почетокот.

2. Обрнете внимание на внесот на течности

Важно е да сте добро хидрирани во секое време, а за време на периодот на гладување треба да продолжите да пиете некалорични течности, односно вода, билни чаеви или пијалоци без калории.

3. За време на периодот на јадење, јадете полека и често

Се препорачува да јадете на секои два до три часа во рок од осум часа за да внесете доволно калории. Имајте на ум дека овој план на исхрана може да стане опасен ако не го консумирате препорачаниот дневен внес на калории.

4. Однапред испланирајте здрави, хранливи оброци

Иако можеби сте во искушение да ги лекувате вашите омилени закуски и нездрава храна веднаш штом ќе заврши периодот на пост, обидете се да се држите до здравата исхрана богата со протеини, овошје и зеленчук.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com