-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Повредени гледачи на натпревар на ЕУРО 2020 од демонстрант со падобран

Најчитани вести

Демонстрант од Гринпис, кој скокна со падобран на стадионот пред мечот на шампионатот на ЕУРО 2020 меѓу Франција и Германија во Минхен, повреди неколку лица кога удри во жици на висечки камери. Остатоци паднаа на теренот и на главната трибина кога падобранот се заплетка во каблите. „Неколку лица“ беа на третман во болницата поради повреди предизвикани од инцидентот, соопшти УЕФА, додавајќи дека „властите ќе преземат неопходни активности“ за, како што го нарече, ова „несовесно и опасно“ дело.

Гринпис на Твитер соопшти дека организацијата „никогаш немала намера да повреди никого или да ја наруши играта“, додавајќи дека се надева оти „никој не е сериозно повреден“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести